Економна витрата коштів та планування свого бюджету є корисною звичкою для кожної людини, яка знає ціну своїй праці та грошам, і в мирні часи. Зараз це тим більше актуально – доходи у багатьох українців впали через жорстоку війну, безробіття залишається на високому рівні, а ціни на всі товари та послуги значно зросли. Бюджет в перекладі з французького - «шкіряний гаманець». Під бюджетом ми розуміємо грошове вираження збалансованого розпису доходів і видатків на певний період часу. Ви неодноразово чули про формування бюджету Верховною радою України, дехто приймав участь у формуванні бюджету підприємства. Формування особистого, сімейного бюджету значно простіше, але має всі ті ж основні задачі: контроль доходів та видатків.
Усвідомлені витрати та прибутки - невід'ємна частина успішного життя!
Формування бюджету дозволяє вам чітко прогнозувати час досягнення цілей та бачення того, що необхідно зробити, щоб пришвидшити цей процес, створити стабільність в житті та сім’ї, та розпочати накопичувати власний капітал. Перший крок при формуванні бюджету полягає в підрахунку доходів й витрат, визначенні джерел доходів, сфер витрат та нотування цього на папері. Так у вас з’явиться перше уявлення про рух ваших коштів у вашому житті, де мають місце непомірні витрати й де можна зекономити та відкласти грошей для інших цілей: фінансовий резервний фонд, відпустки, машина/квартира, навчання дітей, додатковий дохід на пенсії.
Усвідомлені важливості контролю над доходами та видатками - невід'ємна частина успішного життя!
Так, це може здатись складним та нецікавим, але ви маєте усвідомити, що це дуже важливо. Так, наприклад, фінансова подушка безпеки, є важливим елементом сімейного бюджету, це та частина коштів, яка має покрити ваші щомісячні витрати протягом 6-12 місяців в залежності від складності непередбачуваної ситуації, яка з вами може статися. Маючи її ви зможете безболісно перенести втрату роботи чи забезпечити власне лікування, чи когось із членів родини.
Фінансова подушка - гарантія стабільного майбутнього!
Розглянемо більш детально складові сімейного бюджету
Доходи
Дохід поділяється на активний та пасивний, а також на постійний та разовий. До постійних зараховують доходи від підприємницької діяльності, заробітну плату, пенсії, стипендії, субсидії та інші. Разовими доходами є премії, спадщина, подарунки, гроші, взяті в борг, виграші в іграх та лотереях. Активні доходи вимагають праці або інших зусиль члена сім’ї. Наприклад заробітна плата чи підробіток на біржі фрилансу, чи заробіток на трейдингу (більш детально про трейдинг читайте за чим посиланням>>>>>). Пасивні доходи автоматично утворюються внаслідок інвестицій, наприклад відсотки по депозитах або дохід від здачі квартири в оренду. До речі, торгівля на спотовому ринку вважається формою пасивних доходів (більш детально про трейдинг читайте за чим посиланням>>>>>).
Доходи сім’ї можуть зростати, якщо, наприклад, хтось із членів сім’ї став отримувати більшу зарплату, почав працювати після завершення навчання, або ж зменшуватися із втратою роботи, виходом на пенсію тощо. При можливості сім’я намагається заощаджувати кошти для запобігання кризовим ситуаціям при несподіваних витратах або з метою запланованих витрат у майбутньому. Заощадження, що зберігаються у банках, забезпечують доходи у вигляді відсоткових виплат, поліпшуючи добробут сім’ї.
Витрати
Витрати сімейного бюджету поділяють на фіксовані та змінні. До перших зараховують видатки на забезпечення фізіологічних потреб: купівля продуктів харчування, одягу, взуття, плату за житло і комунальні послуги та інші. До других зараховують відпочинок, кіно, театр та зустрічі з друзями та іншими, тобто такі, котрі не є постійними.
Коротко кажучи, сімейний бюджет розпочинається з аналізу та формуванню наступних пунктів:
- чіткого визначення загальної суми щомісячного доходу, включно з пасивними джерелами;
- шляхи зростання доходу та можливості заробляти більше;
- повний список здійснених щомісячних витрат та включення суми всіх боргів, які є на даний час і щомісячне їхнє корегування.
Цілі, мета та планування бюджету
Шлях в тисячу миль починається з першого кроку, а ваша подорож до фінансової свободи з формування сімейного бюджету. І немає різниці, чи є у вас сім’я станом на даний час, чи ні, щоб бути успішними в житті та мати фінансову стабільність, ви маєте опанувати мистецтвом ведення особистого бюджету. Але перш ніж розпочати шлях у вас має бути мета, ряд цілей, котрих ви бажаєте досягти, точний їх опис та бачення очікуваних результатів. Ваша мета, цілі мають включати все, що стосується вас та кожного члена вашої родини. І лишень після цього буде доцільно почати планування бюджету та складання фінансового плану.
Фінансовий план — письмовий документ в котрому зазначено розподіл видатків з урахуванням доходів на досягнення тієї чи іншої мети.
Здається дуже складним, але це так виглядає лише на перший погляд!
І на останок
Формування власного, сімейного бюджету – невід’ємна частина життя людини, котра усвідомлює власну відповідальність за своє майбутнє та своїх близьких. Це з користю проведений час, котрий дисциплінує та формує сильну особистість, здатну йти до великої мети! Так, ми розуміємо, що багатьох з вас цікавить не стільки те, що з себе уявляє бюджет, а те, як швидко заробити та примножити капітал. Про це ви дізнаєтесь, натиснувши на кнопку «Дізнатись більше», розміщену нижче. Але ви маєте усвідомлювати, що невміння формувати та вести бюджет стане причиною ваших втрат. Використовуйте матеріал, котрий ми надаємо для покращення власного життя та життя оточуючих.
Бажаємо вам успіхів!
Як примножити сімейні заощадження? Що необхідно знати та вміти, щоб швидко примножувати, збільшувати заощадження? Про це та багато іншого ви можете дізнатись натиснувши на кнопку.