Як стати дизайнером: розвінчуємо міфи й описуємо практичні кроки

Как стать дизайнером

Дизайнер — одна з найпопулярніших професій у світі. За даними біржі працевлаштування Work.ua середня зарплата дизайнера в Україні становить від 16 до 25 тис. грн, для новачків — від 12 тис. На одну вакансію претендують 5 претендентів. Середня вартість 3 місячного онлайн курсу вебдизайну починається з 15 тис. грн.

Хто такий дизайнер

Це фахівець, який розробляє зовнішній вигляд як фізичних предметів, наприклад, побуту — взуття, роботизованих порохотягів та розумних дитячих іграшок, так і елементів цифрової реальності, наприклад інтерфейсів комп’ютерів, мобільних телефонів або відеоігор. Професії дизайнера можна навчитися у будь-якому віці. Вона ідеально підходить як нова або альтернативна професія. Але розпочати нову кар’єру багатьох зупиняє міфічні страхи перед невідомим. Ми допоможемо вам подолати цю невідомість.

І якщо раптом ви ще не вмієте малювати робити нариси й виразні скетчі, зверніть увагу на ось ці ресурси:

Два міфи

Міф перший: не можна стати вебдизайнером, не здобувши відповідну освіту. Під відповідною освітою мається на увазі закінчити ВНЗ та отримати скоринку. Мовляв, без диплома ти самозванець. Але це не так. Справді, так було до глобальної цифровізації, коли знання та досвід можна було отримувати виключно у стаціонарних навчальних закладах, але після відбулася колосальна зміна — у ВНЗ зникла монополія на знання, бо останні стало можливо поширювати та отримувати практичний без обмежень через інтернет. Це з одного боку, а з іншого — роботодавці почали наймати на роботу не людей із дипломами, а фахівців із реальними навичками роботи.

Міф другий: щоб стати вебдизайнером потрібен особливий талант. Це не так. Основний талант затребуваного фахівця у будь-якій професії так само як і в дизайні складається з праці та завзятості, методичності та постійного самовдосконалення. Решта — знання, словниковий запас, інструментарій, професійне середовище, навички та інше — приходять із досвідом.

  1. З чого почати

З вибору напрямку дизайну. У дизайні існує багато напрямків, які кардинально відрізняються. Наприклад, вебдизайнер та дизайнер інтер’єру використовують різне програмне забезпечення. Отже, із чого вибирати. Дизайн застосовується:

  1. У індустрії для виробництва масових виробів, наприклад, автомобілів, комп’ютерної техніки та посуду — промисловий дизайн.
  2. Для оформлення інтерфейсів програм — меню та панелей управління. — UX-дизайн.
  3. Для розробки сайтів — вебдизайн.
  4. Для розробки логотипів, книжкових обкладинок, пакування та вуличної реклами – графічний дизайн.
  5. Для розробки відеоігри – гейм-дизайн.

Це не всі напрямки дизайну, є ще дизайн інтер’єрів, ландшафтів та архітектури, а ще екодизайн, саунд-дизайн та моушн-дизайн. Щоб вибрати напрямок, потрібно глибоко вивчити тему. Для цього читайте тематичні книги та відвідуйте форуми, а також підписуйтесь у соціальних мережах на групи дизайнерів та дизайнерських компаній.

Ось кілька корисних книжок для майбутніх дизайнерів:

  • Дональд Норман. “Дизайн звичних речей”
  • Робін Вільямс. “Дизайн для не дизайнерів”
  • “Слово дизайнеру”. Збірник
  • Майк Монтейро. “Дизайн – це робота”
  • Майкл Бейрут. “Тепер ви це бачите й інші есе про дизайн”

І ще кілька цікавих сайтів:

  1. A List Apart — це колективний блог, в якому автори пишуть про вебдизайн.
  2. com — ще один сайт для вебдизайнерів.
  3. Elle Decoration – сайт однойменного журналу з дизайну інтер’єру.
  4. Design & Illustration – багато уроків та корисних матеріалів з дизайну.
  5. Logo Design Love – сайт для графічних дизайнерів. Тут як приклади публікуються логотипи, а кожного логотипу дається супровідна інформація на тему того, як виникла і реалізувалася його ідея.
  6. I Love Typography — сайт про друкарню. Корисний для всіх, хто працює зі шрифтами.
  7. UX journal — сайт про продуктовий дизайн, дизайн інтерфейсів (UX/UI), брендинг та аналітику.
  8. Дизайн Манія— сайт про вебдизайн, на якому публікується багато корисних статей разом з ілюстраціями — іконками, логотипами, шрифтами тощо.
  1. Виберіть курс навчання

Книги, сайти, блоги та подкасти це лише початок занурення у тему. Далі – більше: вивчайте портфоліо відомих дизайнерів, читайте тематичні блоги та знайдіть 10 онлайн курсів з дизайну, у вибраному напрямку. Завдання полягає в тому, щоб порівняти тривалість навчання, навчальну програму та лекторів. З обов’язкового, на обраному вами курсі має бути зворотний зв’язок, командна та самостійна робота та запрошені з боку дизайнери як лектори. В ідеалі, наприкінці курсу ви маєте створити власний проєкт.

За умовчанням передбачається, що найефективніші курси у будь-якому напрямку дизайну – це онлайн-курси. Останні є платні та безплатні. Ми рекомендуємо почати з того, щоб пройти один безкоштовний курс. При виборі платного курсу орієнтуйтесь на програму навчання — вона має бути актуальною, добре структурованою та з контрольними точками.

  1. Напишіть план

Дві вступні умови: 1) бути дизайнером означає бути максимально самохідним; 2) і оскільки тема дизайну дуже широка, важливо не потонути в нескінченній інформації. Висновок: щоб не загубитись у терабайтах навчального матеріалу, вам потрібно скласти індивідуальний план навчання. Як приклад для такого плану перегляньте навчальні програми курсів, які ви знайшли на етапі занурення у тему. Серед усіх планів виберіть найкращий для вас та адаптуйте його під себе – додавайте, видаляйте та змінюйте місцями предмети навчальної програми.

У вашому плані обов’язково має бути місце не тільки для навчання, а й для відпочинку. У творчих професіях, до якої, безумовно, належить дизайн-инг, важливо відволікатися від основного заняття, сторонні захоплення допомагають знаходити натхнення, також вони дозволяють дивитися на проєкти новим поглядом. Склавши план навчання, важливо йому слідувати. Якщо у вас є проблеми з самодисципліною, пройдіть курс з тайм-менеджменту. Або: 1) пориньте в тему, 2) виберіть курс, 3) складіть власний план і 4) слідуйте йому.

  1. Практикуйтесь

Теорія без практики — марно витрачений час. Кожен біт нового знання відразу ж використовуйте практично. Поки у вас немає клієнтів, вигадуйте собі самі завдання. Програми курсів з дизайну зазвичай вже включають практичні завдання. Створіть проєкт дизайну у вибраному вами напрямку та виконуйте навчальні завдання на власному проєкті.

Примітка: Для того, щоб добре закріпити теоретичні знання, на практику потрібно витратити вп’ятеро більше часу, ніж на теорію.

  1. Освоюйте професійні програми

У кожному напрямі дизайну є власний інструментарій, зазвичай він платний. Наприклад, для гейм дизайну потрібна програма, за допомогою якої можна малювати мокапи — Moqups (Web), а для інтерактивних мокапів — Gliffy (Web). У напрямку графічного дизайну найпопулярніші програми Adobe Photoshop та Illustrator.

Дизайн часто передбачає спільну роботу над проєктом. Це означає, що крім власне дизайнерських програм вам потрібно освоїти програми для спільної роботи, наприклад, для списку завдань —  Todoist або Workflowy, для спільної роботи над документами — Notion (Web), для командного доступу до графічних елементів — Confluence (Web).

  1. Створіть портфоліо

Кожна ваша робота як дизайнера має стати взірцем ваших навичок та умінь. Для того, щоб презентувати себе як фахівця в дизайні, зберігайте свої роботи в портфоліо. Почніть із навчальних прикладів і додайте до нього кожну наступну роботу. В ідеалі, ваші роботи мають бути представлені у хронологічному порядку. Це допоможе вашим майбутнім роботодавцям побачити еволюцію вашого професіоналізму. Але є й інший підхід до створення портфоліо: більшість дизайнерів включають у нього лише найвдаліші свої проєкти. Вибір за вами. Створювати портфоліо можна на таких медіаплатформах, як Behance.net, Dribbble.com, Deviantart.com_ Pinterest.com. Не забувайте час від часу оновлювати портфоліо — видаляйте застарілі та додавайте нові роботи. Ще не забувайте стежити за портфоліо своїх колег з дизайну.

  1. Стежте за конкурентами

Дизайнінг дуже конкурентне середовище. У цій індустрії постійно виникають нові тенденції. Для того, щоб стежити за трендами в дизайну, вступайте в тематичні спільноти та профільні групи. Беріть участь в обговореннях на форумах. Ділиться власним досвідом та надихайтеся чужим.

Не бійтеся критики. На старті ваші роботи не можуть бути бездоганними в принципі. Конструктивна критика – безкоштовна допомога для вашого професійного розвитку. Агресивну, явно не доброзичливу та мало змістовну критику не беріть близько до серця: такі коментарі більше говорять про проблеми цих людей, а ніж про вас та ваші роботи.

  1. Знайдіть перше замовлення

Не зволікайте з пошуком першої роботи. Жодне навчання не може передбачати умови реальних замовлень. Тільки досвід роботи із замовником допоможе вам розуміти, що від вас чекають як від дизайнера. Таким чином, ви навчитеся і слухати, і відставити власну думку. З кожним успішно виконаним замовленням ви знайдете впевненість. Головне, не бійтеся невдач. Останні навчать вас більшого, ніж захоплення від ваших робіт. Де шукати перше замовлення? Серед знайомих, за рекомендацією знайомих, на біржах праці. Або, якщо ви вирішили розвиватися, наприклад, у сфері вебдизайну, знайдіть сайт, а на сайті знайдіть дизайнерські проблеми, які ви можете вирішити. Складіть список цих проблем на сайті, та запропонуйте його власнику сайту.

  1. Навчання не закінчується ніколи

Назва останнього заголовка має стати вашим девізом на все ваше професійне життя. Експериментуйте та не зупиняйтесь. Поєднуйте різні техніки та тестуйте нові інструменти — таким чином ви отримаєте несподівані ефекти, які не потрібні будуть зараз, але знадобляться пізніше. Сучасний дизайн настільки динамічний, що вчиться вам доведеться постійно. Це зближує позиції новачка та профі: обидва вчаться, хоч і різному.

Висновок

Якщо ви вирішили спробувати свої сили в дизайні, добре вивчіть тему, виберіть напрям дизайну, а обравши навчальний курс, напишіть власний план навчання. Далі, паралельно з теоретичними заняттями, практикуйтеся – вчіть термінологію та освоюйте професійне програмне забезпечення. І нарешті, з перших уроків працює над своїм портфоліо, а також стежте за конкурентами — за визнаними авторитетами в дизайні, та знайдіть перше реальне замовлення.

Залишити коментар